Anasayfa / Genel / ÇİMENTO NEDİR ?

ÇİMENTO NEDİR ?

ÇİMENTO HAKKINDA KISA BİLGİ

Sayın ziyaretçilerimi neredeyse herkesi ilgilendiren ve herkesin içinde bulunduğu ortamı oluşturan Çimento hakkında kısa bilgi yazımızı hazırlayan Jeoloji Mühendisi Burak Avcı Bey’e teşekkürlerimizi sunuyoruz !

Çimento : Çimento (İtalyanca “cemento” kelimesinden alınmıştır), esas olarak, doğal kalker taşları ve kil karışımının yüksek sıcaklıkta ısıtıldıktan sonra öğütülmesi ile elde edilen hidrolik bir bağlayıcı malzeme olarak tanımlanır. Çimentoların tanelerinin göz açıklığı 5 ila 90 mikron arasındadır.

Çimento Türleri ve Çimentonun Ana Maddeleri

Jeolojik bir materyal olan çimento aşağıdaki ana hammaddelerden oluşuyor.

Kalker (Kireçtaşı CaCO3)

Oldukça geniş bir kullanım alanı bulunan kireçtaşı sedimanter bir kayaç olup çimento üretiminde çok büyük bir önem teşkil etmektedir. Kimyasal bileşiminde en az % 90 CaCO3 vardır. Sertliği Mohs sertlik cetveline göre 3, özgül ağırlığı ise 2,5-2,7 gr/cm3’tür.

Marn

Kil ve Kireçtaşı karşımı bir malzemedir. Marn, kil ve kalsiyum karbonattan, değişik oranlarda tabii olarak meydana gelmiş karışımdır.%50-70 CaCO3’tan ve %30-50 kilden oluşmuş kayaca marn denir. Kalsiyum karbonat, kile göre daha fazla ise buna kalker denir. Genel olarak sığ göllerde, bataklıklarda bulunur. Kalsiyum karbonat, muhtevasından dolayı Portland çimentosu imalatında ve asidik toprağı nötrleştirmek için zirai gayeyle, toprak ıslahında kullanılır. Çimento sanayi için, kalker ve kilin beraber bulunduğu tek doğal hammaddedir. Özgül ağırlığı ise 2,5-2,7 gr/cm3’tür.

Kil

Killerin ana maddesi alüminyum silikat hidratlardır. Çimentodaki alkalilerin ana kaynağı da kil bileşenleridir. Kil minerallerinin temel özelliği kimyasal bileşiminde Al2O3 bulunması ve sulu alüminyum silikattan oluşmasıdır.

Çimentoların Türleri

Portland Çimentosu

Betonarme yapılarda kullanımı en yaygın çimento türüdür. Portland çimentosu belirli oranda kalkertaşı (CaCO3) ve kilin (SiO2 ve AL2O3) karıştırılıp klinkerde sertleşmesini geciktirmek üzere klinkere bir miktar alçı taşı jips (CaSO4 + 2H2O) da eklenir.

Yüksek Fırın Cüruf Çimentosu

Granüle yakın fırın cürufu ile Portland çimentosu klinkeri karışımının az miktarda alçı taşı jips (CaSO4 + 2H2O) ile öğütülmesiyle elde edilir. Genelde, bu tür çimentolar deniz suyu ve diğer sülfatlı ortamlarda portland çimentosuna kıyasla daha yavaş dayanım kazanırlar ve daha yüksek bir dayanıma sahip olurlar. Ancak geçirimlilikleri daha düşüktür.

Katkılı Çimentolar

Portland çimentosunun klinkerinin ağırlıkça en fazla % 19 ‘nun puzolanik malzeme ile değiştirilmesi ve alçı taşı eklenmesiyle elde edilir. Katkılı çimento traslı çimento için belirtilen özelliklere sahiptir fakat traslı çimentodan farklı puzolan oranının fazla olmasıdır.

Traslı Çimentolar

Traslar silisli ve alüminli maddeler içeren volkanik tüflerdir. Kendi başlarına bağlayacılık özellikleri olmamasına rağmen, çimentoda mevcut kireçle bu özelliği kazanırlar. Bu tür çimentolar imalat aşamasında portland çimentosu klinklerine aktif volkanik tüfler veya benzeri traslar katılarak, bunların öğütülmesiyle elde edilir. Karışımda ki tras oranı %20-%40 düzeyinde tutulur. Bu tür çimentoların geçirimsizliliği az hidrasyon ısıları düşük olduğundan genellikle su yapılarında kullanılırlar.

Diğer Çimento Türleri: Süper Sülfat Çimentolar, Sülfata Dayanıklı Çimentolar, Erken Dayanımlı Çimentolar Uçucu Küllü Çimentolar

Editör: Burak Avcı – Jeoloji Mühendisi

Jeolojimuhendisleri.NET ekibi

Hakkında evcin

Ersinevcin

İlginizi Çekebilir

ÜNİVERSİTE’DE JEOLOJİ SEÇENE DEVLET’TEN BURS

ÜNİVERSİTE’DE JEOLOJİ SEÇENE DEVLET’TEN BURS Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, 2017-2018 döneminden ...

Bir cevap yazın