Anasayfa / Haberler/Etkinlikler / Her Gün Bir Mineral – Akik Nedir ?

Her Gün Bir Mineral – Akik Nedir ?

Sayın Ziyeretçimiz

Her gün bir mineralde bu gün akik nedir sorusunu cevaplıyoruz !

Akik diğer adı ile agat veya ingilizce çevirisi ile agete mineralleri kriptokristalin kalsedonik silis (SO2)’in bir çeşididir. Kalsedon benzer ancak demir mangenez kirlenmeleri (safsızlıkları) sık olarak konsantrik olarak çökelen farklı renkli bantlarlara vücut verir. Yosunlu (veya yosun) akik hassas, eğrelti otu ve benzeri, dentritli şekiller içerir ve kesilip parlatılarak dekoratif amaçlı veya süs taşı kolye benzeri uygulamalarda kullanılır. Doğada daha az bulunmakla birlikte siyah, beyaz, mavi, yeşil, sarı, turuncu ve kahverengi olanları da vardır. Diğer minerallerden etkilenerek yosunlu bir görünüm aldığında Agat (Yosunlu Akik) adını alır.  Bu lekeler çizgi, dalga ve hare halini de alabilir. Siyah ve beyaz renk aldığında Oniks adını alır. Türkiye, Çubuk’ta zengin Agat taşı minerallerine rastlanmaktadır.

akik-nedir

Mohs ölçeğine göre sertlik derecesi 7’dir.Tarih boyunca; yüzük taşı, mühür, düğme, süs eşyaları vb. yapımında yaygın olarak kullanılmıştır. En bilinen ve bulunan rengi ateş kırmızısıdır. Ancak Her renkte bulunabilmektedir. Genel olarak renk veren molekül çeşitliliğidir. Çok fazla türü vardır. Günümüzde çok fazlaca dekarasyonlarda kullanılır Masa sehpa duvar kaplaması olarak dahi kullanılır. Genelde koleksiyonculuk yapanlarda değerlileri vardır.

agat

Türkiye’de çubukta dünya koleksiyonlarına giren çok çeşitli renklerde akikler bulunmaktadır. Ancak Türkiye’de taş işlemeciliği adına usta ve bilincli eleman yetiştirilemediği için bu sektör büyük yara almaktadır. Akik dünya piyasasında kabul gören ve çok tercih edilen bir mineral yani yarı değerli taştır.

agat-nedir

Yapılan araştırmalarda akikle ilgili bazı mucizevi etkilere rastlanılsada her hangibir etkisi ispat edilememiştir. Ancak yeşil ve dentritli olanlar bakıldığında insanlar üzerinde rahatlatıcı bir etki bıraktığı uzmanlar tarafından söylenmemiştir. Akik alırken dikkat etmek gereken bazı hususlar şu şekildedir. Öncelikle her ne kadar doğal akik diye satılan ürünlerin sertifikalı olanlarını tercih etmelisiniz çünkü özellikle günümüzde emitasyon piyasası o kadar büyük boyutlara ulaşmıştırki neredeyse elmasa kadar ulaşmak üzeredirler. Bu nedenle akik alırken mutlak suretle bir jeoloji mühendisi veya gemoloji uzmanına danışmak gerekir. Sertifikalı ürünler tercih edilmelidir.

 

Her gün bir mineral yazılarımız devam edecek.

Hakkında evcin

Ersinevcin

İlginizi Çekebilir

ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ AKADEMİK PERSONEL İLANI

ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ AKADEMİK PERSONEL İLANI Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi akademik kariyer ilanı verdi. ...

Bir cevap yazın