Anasayfa / Haberler/Etkinlikler / Her Gün Bir Mineral – Opal Nedir ?

Her Gün Bir Mineral – Opal Nedir ?

Kalsedon türü silika jeli (SiO2.nH2O). Su Molekülleri içeren bir katman, mineral yüzeyine yakın seviyede kapanlandığı için, opal için tanımlayıcı özellik olan gökkuşağı-benzeri bir yapıya (opalesasns) sahiptir.Opal, silis grubundan inorganik madde. Silisin hidratlı ve jelatinli bütün çeşitlerini kapsar.

opal-tasi

Özgül ağırlığı 1,99-2,25 g/cm3 ve sertliği 5,5-6,5 arasında değişir, amorf; renksiz veya süt beyazından griye,kırmızı,kahverengi, mavi, yeşil, ve neredeyse siyaha değişen renklerde bulunur. reçinemsi parlaklığa sahiptir. Normalde masif fakat sarkıtık, batriyoidal ve ayrıca damarcıklar halinde, mineralce içerilensu miktarına bağlı olarak değişik çeşitlerde bulunabilir; su miktarı %6 ila % 10 arası değişir, dilinimsizdir; konkoyidal kırılma yüzeylerine sahiptir. Normalde düşük sıcaklıklarda silika/silis içeren sularda çökelir ve özellikle gayzer ve sıcak su kaynakları civarında her çeşit kayaçta çatlak/mikroçatlak dolgusu olarak bulunurlar. Değerli opal olarak bilinen çeşidi, süt beyazı veya genellikle mavi, kırmızı ve sarıdan oluşan prizma renkleri gösteren siyah gövde rengine sahiptir. Mineral hava ile temas edince su kaybı nedeniyle renkler çoğunlukla kaybolur.Birçok çeşidi vardır, bunlar arasında en tanınmışı asil opaldır. Çok güzel yanar-döner parıltılar verdiğinden mücevhercilikte değerli taş olarak kullanılır.

En güzel türleri Macaristan’da çıkarılır. Çok çeşitli ve parlak renklerde bulunduğu için alevli opal, pullu opal, şark opali gibi adlar alır. Meksika’da bulunan bir türü ticarette ateş opali, ballı opal, alev opali adıyla bilinir; kırmızı, turuncu ve bazen Yeşilimsi sarı renkte olan bu opal, ateş kırmızısı tonlarında parıltılar yapar.Diğer opal türleri şunlardır: saydam, yanar-döner, olmayan ve yumrulu yapıda hiyalin; bileşimindeki hidrokarbonlar sebebiyle çeşitli renklerde bulunan çakmaktaşı; yumru veya kabuk şeklinde bulunan kaşolon; hidrofan, menilit, gayzerit veya gayzer silisleri vb.

ates-opal

Opal ile ilgili Türkiye’de çeşitlilik mevcuttur ancak yine Avusturalya black opal kadar güzel çeşitleri malesef bulunamamaktadır veya henüz bulunmamıştır.

opal-nedir

Opal Çeşitleri

Opal aslında renksizdir.Ancak renksizine az rastlanır.İçine karışan materyal nedeniyle değişik renklerde veya çok renkli halde bulunur.Örneğin demir ve mangan ağırlıklı olanları turuncu,nikel krom ağırlıklıları yeşil renktedir.

janjanli-opal

Değişik yönlerden bakınca değişik renklerde görünür.Bu durum iki etkiyle oluşur.İlk olarak taşın içindeki su ışığı kırar.Diğeri de, mikroskobik boyutta düzensiz küreciklerden oluşur.Işınlar taşın içinden geçerken bu kürecikler nedeniyle düzensiz dağılırlar ve düzensiz yansırlar.Taşın bu görünümü nedeniyle eski yıllarda Opalle şeytan arasında ilişki kurulmuş, bazı ülkelerde kullanımı yasaklanmıştır. Beyaz,sarı,turuncu ve pembe renklilerinde Uranyum tespit edilmiştir. İçinde gökkuşağı renklerini barındırır.Ancak renk dağılımı homojen değil karmaşıktır.Örneğin bantsal veya çizgisel bir seyir izlemez.Belirgin bir armoni oluşturur. Renk ve şekline göre kırkın üzerinde türü vardır. Kiraz, Altın, Bal, Ateş, Limon, Maskara, Kehribar, Kılçık,Yosunlu…ancak en önemlileri Süt beyazı,Ateş (içinde kırmızı alev görünümü), Yosunlu (İçersinde yosun veya ağaç dalı görüntüsü), Pras (Yeşil), Jel/Pelte (Turuncu-gri-sarı-kahverengi renk karışımı) Opal’dir.  Güneş ışığını ve ısısını alıp tutan bir özelliğe sahiptir.Bu yüzden güneşten uzaklaştırılsa bile ılıman bir ısıyı muhafaza eder.Pürüzsüz yapıda olanları genellikle yapaydır.

brezilya-opal

Gerçek olanların karat olarak satılır ve piyasadaki ender taşlar arasında yer alırlar. Sahte opallerde mevcuttur. Sahte opal plastik vb. veya kaplama kağıt olarak yapıldığından çabuk anlaşılır ancak çok büyük talep almaktadır.

Hakkında evcin

Ersinevcin

İlginizi Çekebilir

ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ AKADEMİK PERSONEL İLANI

ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ AKADEMİK PERSONEL İLANI Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi akademik kariyer ilanı verdi. ...

Bir cevap yazın