Anasayfa / Haberler/Etkinlikler / HER GÜN BİR MİNERAL – Turmalin Nedir ?

HER GÜN BİR MİNERAL – Turmalin Nedir ?

Her Gün Bir Mineral’de bugün Ülkemizde’de Bulunan Turmalin’i inceliyoruz.Turmalin, granit oluşumlarında sık rastlanan bir mineraldir.

Turmalin (Tourmaline): [Na(Mg2Fe2+,Mn,Lİ,AI)3 AI6(B03)[Sİ60ıg](0H,F)4] Halka silikatların bir üyesi ve bir borosilikat mineralidir; bu gruba ait üç önemli mineral vardır: Dravit (NaMg3AI6(B03)3 [Sİ6018](OH,F)4), skorl / şorl (Na(Fe2+,Mn)3AI6 (B03)3[Sİ60i8] (OH,F)4) ve elbait (Na(üAI)3Ale (B03)3[Sİ60İ8] (OH,F)4); siyah, mavimsi-siyah renklerde bulunur; saydam, opağa yakın ve camsı parlaklıkta bulunur;turmalin-kristali

özgül ağırlığı 2,9-3,2 g/cm3 ve sertliği 7,0-7,5 arasında değişir; trigonal sistemde kristallenir; pembemsi masif veya ışınsal agregalar halinde bulunabilir; {1120}’da iyi dilinme gösteren prizmatik kristallere sahiptir; granit pegmatitlerinde, pnömatolitik damarlarda ve granitlerde elbait ve skorl türlerince temsil edilir; pnömatolitik safhada, sisteme boron katılması ile oluşan bir kayaç olan lüksülyanitte topaz, spodümen, kasiterit, florit ve apatitle beraber bulunur; dravit türü, metamorfize kirli (safsız) kireçtaşlarında ve nadirende bazı bazik kor kayalarda bulunur; turmalin, sedimanter kayaçlarda yaygın bulunan bir detritik ağır mineraldir; iyi, çok-renkli kristalleri süs taşı olarak kullanılabilir.

turmalin-minerali

Turmalin, en çok Brezilya’da, Madagaskar ve Elba adalarında, Myanmar’da, Sri Lanka’da, Ural Dağları’nda ve ABD’de ve TÜRKİYE de ESKİSEHİR, KÜTAHYA, SİİRT ve MANİSA da bulunur. Bu mineral sanayide ve basınç ölçme aygıtlarında da kullanılır.Bazı Brezilya turmalinlerinin içi kırmızı, dışı yeşildir.

siyah-turmalin

Turmali ayrıca turmalinleşme denilen bir safada da oluşabilir. Pnömatolitik safhada, önceden oluşmuş olan kor kayacın, borca zengin geç-evre eriyikleriyle tepkimeye girerek birincil yapının değişime uğramasıdır. Bu tepkimeler sonuçta turmalin ve kuvars içeren kayaç oluşturur. turmalinizasyonun ara safhasında, alkali feldispatların rozetta şekilli (yıldıza benzer kapanım) turmalinlerce kısmî ornatımı, granitlerde yaygın şekilde muhafaza edilir. Lüksülyanit (Luxulyan, Cornvvall, İngiltere) bu yapıya en iyi bir örnek teşkil eder.

turmalin-tasi

Turmalin ülkemizde olan fakat fazlaca araştırılmayan olmaması mümkün olmayan bir yarı değerli taş türüdür. Fakat Ülkemizde bu sektör ile ilgili ilginin olmaması çok büyük sıkıntıdır. Yarı değerli taş cenneti olan ülkemizde malesef doğru yöntemler kullanılmadan yapılan araştırmalar bu işin dünya’daki seviyelerine gelmemesinin en büyük nedenir.

turmalin-yari-degerli-tas

Her gün bir mineral yazı dizimiz devam edecek bizi takip etmeye devam edin.

Türkiye’nin En büyük jeoloji sitesi jeolojimuhendisleri.net

Hakkında evcin

Ersinevcin

İlginizi Çekebilir

ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ AKADEMİK PERSONEL İLANI

ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ AKADEMİK PERSONEL İLANI Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi akademik kariyer ilanı verdi. ...

Bir cevap yazın