Anasayfa / İl Maden Haritaları

İl Maden Haritaları

İl Maden Haritaları Nedir ?

Türkiye’de maden haritaları bu konudaki tek resmi kurum olan MTA tarafından hazırlanmaktadır. İl Maden haritaları ise yine aynı kurum tarafından hazırlanmakta olup aşağıdaki şekilde bizim tarafımızdan düzenlenmiştir. Düzenlenen haritalarda her ilin maden bulunduran bölgelerine çeşitli işaretlemeler yapılmıştır. Bu işaretlemeler haritanın alında bulunan açıklamalar bölümünde açıklanmıştır. Haritalar ölcekli olup ölcekte harita üzerinde belirtilmiştir.

Harita Üzerindeki işaretler ve Harita Okuma Yöntemi ( İl Maden Haritaları )

İl maden haritaları diğer haritalar gibi okunması ve anlaşılması için çeşitli açıklamalar barındırır. Bu açıklamalar ilki aşağıdaki resimde de görüleceği gibi harita başlığıdır. Harita başlığı haritanın hangi ile ait olduğu ile ilgili açıklamayı bize gösterir.

Harita üzerinde haritayı üreten firma, kurum, kuruluş ve düzenleyene ait bilgiler bulunmalıdır. Düzenlenme tarihide çok önemli bir veridir. Çünkü bu tarihe göre haritanın güncel olup olmadığı bilinmiş olur. Harita üzerinde ilin şekli ve bu şeklin üzerinde çeşitli işaretler ile maden cinsi ve madenin şuanda işletme olarak işletilip işletilemediği yer alır. Bu işaretler ile ilgili açıklamalar haritanın altı kısmındaki açıklamalarda yer almalıdır.

il maden haritası örneği

İl maden Haritaları genel itibari ile jeolojik pek bir anlam taşımazlar daha çok ülkedeki yerel yönetimlere fikir vermesi amaçı ile veya ekonomik çalışmalarda kullanılması amaçı ile üretilirler. Üretilen haritalar mta, belediye, valilikler, il özel idareleri vb. kurumlar için çalışma yapılabilmesi amaçı ile kullanılır.

İl maden haritaları açıklama ve ölçek bilgileri

Aşağıdaki tabloda Türkiye’deki il maden haritaları bulunmaktadır. Bu haritalar Maden Tekkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nün resmi sitesinde alınmıştır. Sitemiz bu bilgilerin yanlış kullanımından ve bu siteden alınıp kullanılan verilerden sorumlu değildir. Sitede oluşabilecek bir hatayı veya problemi lütfen bize iletişim bölümünden bildiriniz.

Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara
Antakya(Hatay) Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın
Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur
Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce
Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun
Gümüşhane Hakkari Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş
Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kilis Kırıkkale
Kırklareli Kırşehir Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa
Mardin Mersin(İçel) Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu
Osmaniye Rize Sakarya(Adapazarı) Samsun Şanlıurfa Siirt Sinop
Şırnak Sivas Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak
Van Yalova Yozgat Zonguldak

Saygılarımızla

Jeolojimuhendisleri.NET Ekibi