Anasayfa / İl Maden Potansiyelleri

İl Maden Potansiyelleri

İl Maden Potansiyelleri

Sayın okuyucularımız Türkiye’de yapılan maden araştırmalarının en büyük arşivi Maden Tektik Arama kurumunundur. MTA İl maden ponatsiyelerini zaman zaman yapmış olduğu çalışmalarla raporlamaktadırlar. İl maden potansiyelleri sitemizi yayınlanmaktadır. Bu çalışmaların özet bilgilerini sayfamızda yayınlıyoruz. Tüm illerimizin maden potansiyeleri aşağıdaki sıralama şeklinde verilmiştir.

Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara
Antakya(Hatay) Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın
Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur
Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce
Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun
Gümüşhane Hakkari Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş
Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kilis Kırıkkale
Kırklareli Kırşehir Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa
Mardin Mersin(İçel) Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu
Osmaniye Rize Sakarya(Adapazarı) Samsun Şanlıurfa Siirt Sinop
Şırnak Sivas Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak
Van Yalova Yozgat Zonguldak

İllerimizi Maden Potansiyelleri

Örnek İl Maden potansiyelleri belgelerinden bir kaç tanesin rastgele veriyoruz.

Türkiye Resmi Maden Sitesi
Türkiye Resmi Maden Sitesi

ADANA İLİ MADEN VE ENERJİ KAYNAKLARI

Adana ili, Türkiye’nin güneyinde Akdeniz Bölgesi’nin Doğu Akdeniz Bölümü’nde yer alan ve gerek sanayisi gerek ekonomisi ile Bölgenin önemli illerinden biridir Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu ve Akdeniz Bölgeleri arasında bir geçit durumundadır. İlin toprakları içinden geçen Seyhan ve Ceyhan Nehri sayesinde çok verimlidir. Adana ili ve il merkezi Türkiye’nin en önemli tarımsal üretim bölgelerinden olan Çukurova Deltası’nda yer alır ve esas olarak gelişimi ve ekonomisi tarımsal üretim ve tarıma dayalı endüstri yoğunlukludur. Adana ilinin genel jeolojik yapısı dağlık kesim ve ovalık kesim olarak iki kesimde incelenir.

Jeolojik konumu nedeni ile Adana ili, çok çeşitli ve önemli yer altı kaynaklarına sahiptir. Genel Müdürlüğümüzün il ve yakın çevresinde yaptığı çalışmalar sonucunda önemli metalik maden ve endüstriyel hammadde yatak ve zuhurları ortaya çıkarılmıştır. Bunlar, başta demir olmak üzere, krom, alüminyum, bakır-kurşun-çinko, manganez, kuvars, kuvarsit, fosfat ve kum-çakıl olarak sayılabilir.

ADIYAMAN İLİ MADEN VE ENERJİ KAYNAKLARI

Adıyaman ili, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Orta Fırat bölümü içinde yer almaktadır ve tarihin bilinen en eski yerleşim yerlerinden biridir. Kuzeyde bulunan Çelikhan ile Gerger ilçesinin bir kısmı Doğu Anadolu Bölgesine, batıda bulunan Gölbaşı ile Besni ilçesinin bir kısmı ise Akdeniz Bölgesine dahil edilmiştir. Güneydoğu Anadolu Bölgesinin en önemli tarih ve kültür kentidir. Adıyaman ili Doğu Anadolu bindirme kuşağı üzerinde yer aldığından sık sık depremlere maruz kalmaktadır.
Genel Müdürlüğümüzün Adıyaman ili ve yakın çevresinde yaptığı çalışmalar sonucunda endüstriyel hammadde ve metalik maden yatak ve zuhurları ortaya çıkarılmıştır. Metalik madenlerden Çelikhan-Karlık ve Gerger ilçelerinde bakır zuhurlarının varlığı bilinmektedir. Ayrıca, Çelikhan ilçesi Bulam-Pınarbaşı mevkiinde %28.56 Fe2O3 ve % 2.01 P2O5 tenörlü 24.162.200 ton görünür, 28.563.113 ton muhtemel ve 16.560.642 ton mümkün rezervli apatitli demir cevheri bulunmaktadır.

Ancak tenörün düşük olması ve fosfat içermesi nedeniyle işletilmemektedir. İlde birçok manganez zuhuru mevcut olmasına rağmen önemli olanları Tut-Meryemuşağı, Gölbaşı- Yumaklıcerit ile Çelikköy ve Merkez-Küçükhacivert sahalarıdır. Buralarda % 19 ile % 40 arasında değişen Mn tenörlü toplam 17.380 ton görünür+muhtemel rezerv tespit edilmiştir.

İlde endüstriyel hammadde kaynakları olarak çimento hammaddeleri, barit, tuğla-kiremit ve fosfat potansiyeli bulunmaktadır. Merkez ilçe özellikle çimento hammaddeleri bakımından önemli olup, burada Rezip Köyü, Şemikan sahalarında orta kalitede 16.025.000 ton görünür rezerv mevcuttur. Bunun dışında yine Merkez ilçede 97.500.000 ton görünür kireçtaşı, 100.000.000 ton görünür marn ve kil rezervi, 24 milyon ton da jeolojik tuğla-kiremit rezervi vardır. Besni-Börgenek sahasındaki killerin rezervi ise 18 milyon ton olarak belirlenmiştir. Besni ilçesindeki % 72.98 BaSO4 içerikli Karapınarderesi barit zuhurunun rezervi ise toplam 8.810 tondur. Fosfat zuhuruna Tut ilçesinde rastlanmaktadır. İnişdere fosfat zuhuru % 7-10 P2O5 tenörüne sahiptir ve sahanın potansiyel rezervi 8.370.260 tondur.
İl sınırları içerisinde gerçekleştirilen kömür arama çalışmaları sonucunda Gölbaşı-Harmanlı sahasında orijinal kömürde alt ısıl değeri 1385 Kcal/kg olan 53.094.000 ton görünür linyit rezervi belirlenmiştir.

YALOVA İLİ MADEN VE ENERJİ KAYNAKLARI

Ülkemizin alan olarak bu en küçük ilinde önemli herhangi bir maden yatağı bulunmamaktadır. Ancak, Kuzey Anadolu Fay Zonunun Marmara Denizine ulaştığı noktada yer alan Yalova ilinde 2 adet sıcak su kaynağı tespit edilmiştir. Bunlar Termal Kaplıcası ile Armutlu Kaplıcasıdır.

Armutlu ilçesi Fıstıklı köyü kuzeyinde Tazdağı civarı ile Çalıdere içerisinde metamorfik kayaçlar içerisinde pirotin, pirit, kalkopirit cevherleşmeleri ile yörede dağınık durumda cüruf parçaları yer almaktadır. Ayrıca Çınarçık-Katırlıçiftliği mevkiinde de bakır oluşumları tespit edilmiştir. Kurşun, çinko, bakır, barit cevherleşmelerinin belirlendiği alanlarda Genel Müdürlüğümüz tarafından araştırmalar sürdürülmektedir.Ayrıca il sınırları içerisindeki bilinen önemli endüstriyel hammadde kaynağı ise il güneyinde Elmalık Köyü civarında Torluk ve Dikimce mevkiilerindeki kuvars kumu oluşumlarıdır. Bu kumtaşları Eosen yaşlı kireçtaşları altında yer almaktadır.

Metalik Madenler
Ülkemizin alan olarak bu en küçük ilinde önemli herhangi bir işletme bulunmamaktadır. Armutlu ilçesi Fıstıklı Köyü kuzeyinde Tazdağı civarı ile Çalıdere içerisinde metamorfik kayalar içerisinde pirotin, pirit, kalkopirit cevherleşmeleri ile yörede dağınık durumda cüruf parçaları yer almaktadır.
Endüstriyel Hammaddeler
Elmalık Kum Zuhuru: Yalovanın güneyinde yer alan Elmalık Köyü civarında Torluk mevkinde 1.900.000 ton ve Dikimce mevkinde 800.000.000 ton olmak üzere 2.700.000 ton kuvars kumu rezervi bulunmaktadır. Bu kumtaşları Eosen yaşlı kireçtaşları altında yer almaktadır.

İl Maden Potasiyelleri ile ilgili Kaynağımız http://www.mta.gov.tr/v3.0/bilgi-merkezi/il-maden-potansiyelleri dır.

Saygılarımız ile Jeolojimuhendisleri.NET ekibi