Anasayfa / Jeoloji Mühendisliği / Jeoloji Mühendisleri Ve Çalışma Alanları

Jeoloji Mühendisleri Ve Çalışma Alanları

jeoloji_muhendisleri_çalıma alanı

Esasen, Jeoloji çalışmaları dünyada bulunan materyallerin oluşumunu, bu materyallerin içeriğini ve hangi  süreçlerden geçtiğini inceleyen bir bilim dalıdır. Jeoloji Mühendisleri araştırma, derleme  ve değerlendirme alanında çok fazla zaman harcamaktadır. Onlar dünya tarihi hakkında çalışmalar yaparken kullandıkları kaynaklar kayalar ve mineraller oluyor.

yaşlı kaya jeo
Jeologların kaynakları genellikle kayalar ve minerallerdir.

Volkan patlamaları, toprak kaymaları, seller ve depremler gibi yeryüzünü şekillendiren süreçlerle ilgilenen biri için çok iyi bir kariyer seçimi olabilir. Eğer bir kariyer seçimi olarak Jeoloji Mühendisi olmayı düşünüyorsanız bu yazımızı okumaya devam edin.

1.Dünya’nın içeriği hakkında ilgilenirdiniz. Bir Jeoloji Mühendisinin çalışmaları sadece kayalardan ve minerallerden ibaret değildir, çünkü çalışmalarına, bazı faktörlerde etkili olabilir. Depremler, seller ve volkanik patlamalarda Dünya yüzeyini şekillendirir.

2. İnsanları doğal afetler için hazırlayabilirler. Jeoloji Mühendisleri sel için eğimli arazilerde ve volkanik alanlarda çalışmalar yaparak bir çok doğal afeti önceden tahmin edebilir ve bu şekilde bir çok hayat kurtarabilirler.

kompaksiyon2

3.  Jeoloji Mühendisleri, yeraltı suyu, petrol ve doğal gaz gibi diğer doğal kaynakları bulmak için çalışabilirler.

4. Jeoloji Mühendisleri kar amacı gütmeyen kuruluşlarda  ve çevre danışmanlık merkezlerinde, devlet kurumlarında çalışmalarını sürdürebilir.

5. Teknolojik işleri çok zevklidir. Jeoloji Mühendisleri bilgisayar yazılım programları hazırlar, araştırma sonuçlarını analiz eder ve gerekli hesapları gözden geçirirler.

6. Lisans derecesi edindikten sonra; Eğer yüksek lisansı kazanırsanız mineraloji, volkanoloji, hidroloji hatta paleontoloji de doktora yapabilir ve bu alanlarda uzmanlaşırsınız.

jeoloji muhendisi tolga gözütok

7. Daha yüksek bir eğitim ile kariyerinizde ilerleyebilirsiniz. Bir Jeoloji Mühendisi şirkette çalışarak kariyer yapabilir. Bazıları da üniversitelerde yönetici veya akademisyen olurlar.

8.  Jeoloji Mühendislerini iyi bir kariyer bekliyor. Yakın bir gelecekte jeoloji alanında mevcut iş alanının artacağı düşünülüyor. Bu, iş, kariyer ve iş istikrarı isteyenler için harika bir haber.

9. Çok yönlü iş imkanı; Bazı Jeoloji Mühendisleri Dünya’nın oluşumu esnasındaki kaya şekilleriyle uğraşıyor. Bazıları ise denizin altındaki kayaları ve minareleri araştırıyor. Bu iş hem zorlu hem de heyecan verici.

santiye sefi jeoloji

Kaynakça:

www.bilimtreni.com//http://www.geologyin.com

Hakkında Alperen Tolga GÖZÜTOK

Tolgagztk
Kurucu Yönetici - Jeoloji Mühendisi

İlginizi Çekebilir

Sondajcı Olmak Kolay mı ?

Sondajcı Olmak Kolay mı ? Sayın ziyatrecilerimiz, Hemen Sondajcı ne kardeşim biz sondajcımıyız diye karşı ...

Bir cevap yazın