Anasayfa / Genel / KANATLI KESİCİ TESTİ NEDİR ? (Vane test)

KANATLI KESİCİ TESTİ NEDİR ? (Vane test)

KANATLI KESİCİ TESTİ NEDİR ? (Vane test)

Sevgili okuyucularımız yazarlarımızdan Burak Avcı’nın Kanatlı Kesici testi nedir ? (Vane test) yazısını sizler için düzenedik. Kısa kısa bilgiler ile anlatılmış deney sizlere deney hakkında bir fikir verecektir.
Kanatlı kesici testinin amacı yumuşak, hassas ve kohezyona sahip olan zeminlerde örselenme nedeniyle örnek alımındaki güçlükten dolayı, zeminin yerine drenajsız makaslama dayanımı tayini amacıyla yapılmaktadır. Genel olarak yumuşak ve hassas killerde kullanılır. Arazide kullanılabildiği gibi laboratuvarda kullanılabilen modeli de mevcutttur. Arazide kullanılan model daha sağlıklı ve yerinde sonuç vereceği için avantajlıdır.

Kanatlı Kesici Testi Ekipmanı (Vane Test)

Kanatlı kesici deneyinde kullanılan alet şekilde görüldüğü gibi ; Vane adı verilen kesici alet ve kesici aletin bağlı olduğu moment çubuğu ana hatları oluşturur. Bu çubuğun başında bulunan ve momentin ölçülmesine yaran moment ölçüm cihazı ana unsurdur. Ayrıca sondaj kuyusuna indirilen moment çubuğunun ve ucuna bağlı olan vane’in düşmesini önleyen, sabit tutucular ve taban tutucusundan oluşan bir ölçüm mekanizmasıdır.

KANATLI KESİCİ TESTİ DENEYİ NASIL UYGULANIR ?

Kanatlı kesici deneyi, moment çubuğuna bağlı olan kanatlı kesicinin, zemine indirilmesi ve moment ölçüm cihazından verilen burulma hareketiyle döndürülmesi ilkesine dayanır.

Kanatlı Kesici Deneyi Uygulanırken

Zemine indirilen kanatlı kesici, taban tutucuları tarafından yüzeyden tutulmalıdır ki dönme sırasında kanatlı kesicinin yönünün değişmesine engel olunur. Deneye başlamadan önce  ölçümlerin okunacağı moment başlığı sıfırlanır ve ölçümler  bundan sonra alınır. Daha sonra moment başlığının yanında bulunan kol sayesinde, bazı sistemlerle elle, bazı sistemlerde de elektrik  motoruyla dönme hareketi verilir ve bu dönme hareketi moment çubuğu sayesinde kanatlı kesiciye iletilir. Kanatlı kesici deneyinde drenajsız makaslama dayanımı tayin için, dönme hareketinin hızı dakika da 6° olarak standart kabul edilmiş olup, 15 mm’nin üstündeki erinliklerde dakikada 12° kabul edilmiştir. Ancak bir çok araştırmacı tarafından makaslama testlerinde, kuvvet yada dayanma uygulanan bu hızın sonuçlar üzerindeki etkisi düşündürücü olmuştur. Bu konuda Torstenssan (1977) tarafından yapılan araştırmada, doruk makaslama dayanımındaki düşüş deney hızından kaynaklanmaktadır.

Jeolojimuhendisleri.Net Ekibi Yazarı Burak Avcı

Öğrenmek istediğiniz jeoloji mühendisliği konularını bize bu adresten https://jeolojimuhendisleri.net/uye-ol/ üye olarak yolluyabilirsiniz.

Saygılarımızla

 

Kaynaklar :

Resimler Adresinden alınmıştır.http://www.geoengineer.org/ In Situ Vane Shear Test http://www.geoengineer.org/multimedia-virtual/item/255-in-situ-vane-shear-test

 

Hakkında evcin

Ersinevcin

İlginizi Çekebilir

ÜNİVERSİTE’DE JEOLOJİ SEÇENE DEVLET’TEN BURS

ÜNİVERSİTE’DE JEOLOJİ SEÇENE DEVLET’TEN BURS Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, 2017-2018 döneminden ...

Bir cevap yazın