Anasayfa / Genel / Son Derece Zehirli Olan 10 Taş

Son Derece Zehirli Olan 10 Taş

Harika Görüntülerine rağmen son derece zehirli olan 10 mineral. Görünüşlerine bakınca içinizde “ay ne güzeeel” hissiyatı uyandıran, ancak son derece zehirli ve ölümcül etkilere sahip taşlar. Doğada bir yerde karşınıza çıkarsa dokunmadan evvel iki kere düşünün.

1. Arsenopirit

Arsenopirit

Bilmeyenler tarafından sıklıkla altın ile karıştırılır. Arsenopirit esasen bir arsenik demir sülfürdür.Isıtılınca ölümcül bir gaz çıkarır, temas edilmesi zarar vermez ancak derhal elinizi yıkamanız gerekir.

2. Kalkantit

kalkankit

Kalkantit kristalleri suda çözünür ve hayati fonksiyonlarını durdurarak hem hayvanların hem de bitkilerin ölmesine sebep olur. Bu haliyle göletlerdeki yabani otları, bitkileri temizlemek için kullanılırlar.

3. Krisotil (Asbest)

asbest

Asbest insan akciğerlerini mahveder ve havada yayılan küçük kristalleri kansere sebep olur.Şanslıysanız akciğer tahrişi ve yaraları ile kurtulabilirsiniz.

4. Galen (Kurşun)

galen

Galen doğada gümüş formlarında ve düzgün küpler halinde bulunur. Son derece kırılgan bir yapıya sahiptir.Sadece dokunmakla veya tozunun solunmasıyla kurşun zehirlenmesine yol açar.

5. Hutehinsonit

Hutehinsonit

Talyum, kurşun ve arsenik size ne yaparsa hutehinsonit de aynısını yapar.Avrupa’nın genelinde bulunan bu madde dokunan kişilerde saç dökülmesine, ciddi hastalıklara ve ölüme sebep olur.

6. Koloradoyit

Koloradoyit

Koloradoyit genellikle mağma damarlarında bulunur ve zehirlidir.Isıtıldığında zehirli bir gaz açığa çıkar ve solunması öldürücüdür, ayrıca düzgün şekilde tutulmazsa da ölümcül sonuçlar doğurur.

7. Orpiment

Orpiment

Hidrotermal kaynakların yakınlarında bulunan bu kayalar arsenik ve sülfürden oluşmuştur.Sadece dokunmak nörotoksin etkisine maruz kalmak için kafidir.Bazı kültürlerde savaşçılar bu maddeyi okların ucuna sürerek öldürücü silahlar yapar.

8. Stibnit

Stibnit

Bir zamanlar gümüşün yerine çatal kaşık yapımında kullanılmış ancak kullanan kişiler ölünce derhal buna son verilmiştir.İnsan üzerinde arsenik zehirlenmesine benzer etkileri vardır.

9. Zincifre

zincifre

Dünya üzerinde bulunan en zehirli taşlardan biridir. Sülfür kaynaklarının ve volkanların yakınlarında bulunur. Isıtıldığında veya kırıldığında insanda ciddi titremelere ve ölüme sebep olan civa açığa çıkar.Eski uygarlıklarda bu taşın iyileştirici gücü olduğuna inanılması da enteresan.

10. Torbernit

Torbernit

Granit ve uranyum içerisinde bulunan bu taş koleksiyoncuların gözdesidir.Radyoaktif olduğu için ısıtılması halinde ortama radon gazı salar.

Hakkında evcin

Ersinevcin

İlginizi Çekebilir

ÜNİVERSİTE’DE JEOLOJİ SEÇENE DEVLET’TEN BURS

ÜNİVERSİTE’DE JEOLOJİ SEÇENE DEVLET’TEN BURS Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, 2017-2018 döneminden ...

2 Yorumlar

  1. Kckjeolog

    Merhaba ben jeoloji müh öğrencisiyim merak ettiğim ; yukarıda ki bi kaç minerali (galen Asbest Orpiment ) labaratuarda inceliyoruz sürekli acaba sıkıntısı olur mu ?

Bir cevap yazın