Anasayfa / Genel / Sondajcı Olmak Kolay mı ?

Sondajcı Olmak Kolay mı ?

Sondajcı Olmak Kolay mı ?

Sayın ziyatrecilerimiz, Hemen Sondajcı ne kardeşim biz sondajcımıyız diye karşı çıkanlar olacaktır. Ama bu yeni deprem yönetmeliğinden sonra böyle olabiliriz.

Bu gün hepimizi ilgilendiren ve işimizin bir parçası olan sondajcı olmanın zorluklarından bahsetmek istiyoruz. Jeoloji mühendisi ve sondörler genel olarak iyi geçineselerde çoğunlukla birbirleri hakkındaki düşünceleri pekte iyi olmamaktadır.

Jeoloji Mühendisi olmak ve sondör olmak aslına bakarsanız birbiriyle arkadaş ve dost olmak demektir. Sondaj işleri jeoloji mühendisleri için çok büyük bir veri kaynağıdır. Ve bu verileri bizlere sunan sondörlerin eğitimli ve  deneyimli sondörler aslına bakarsanız Türkiye’de çok az sayıdadır.

Sondajcı piyasayada halk arasındaki genel bilinen terimdir. Ve bu terim mühendisleri bile bu isimle anılmasına sebep olmuştur. Peki bu sondaj nedir ?

Sondaj terimi dilimize fransızcadan girmiştir. Bu terim genel olarak yer üstünden düşey ve yatay olarak açılan dairesel delikere verilen genel isimdir.

Ne kadar sondaj kelimesi delmek anlamına gelse de bizim için yani jeoloji mühendisi için yerin katmanlarını görmemize ve elle tutulur, gözle görülür örnekleri incelememiz için kullandığımız bir yöntemdir.

Bu yazımız da bu kelimenin anlamını açıklamaktan çok sondaj sektörüne girecek arkadaşlarımıza rehber olabilmektir.

Sondaj için hangi bilgilere sahip olmak gerekir ?

Öncelikle sondaj dedigimiz de en önemli bilinmesi gereken bilgi makina bilgisidir.

Eğer sondaj işine girecekseniz. Bizce en önce sondaj makinalarını araştırın. Pek coğumuz aynı hatayı yaptık. Sondaj makinasını bilmeden görmeden makinanın başında bekledik. Bir anlamda adam bekçileri gibi bekledik.

Bu nedenle önce sondaj makinalarını öğrenin. Ülkemizde bunun merkezi Ankara Ostim dir. Sondajı anlamak için önce sondaj makinasının nasıl yapıldığını bilmek lazım. Bunuda en iyi Ostim’de görürsünüz.

Peki ikinci aşama nedir ?

Bu işler öyle kolay değildir. Her şey yeni başlıyor. Sondaj makinasını gördünüz peki bunlarda kullanılan yağı suyu ekipmanları bir tanıyın. Onu da bilen birinden öğrenin. Kim bilir derseniz işte burada kilit bir mesaj vermek gerekir. Bunu bilmek ülkemizde aktif olarak çalışan firmalardır.

Bu firmaların birinde işi öğrenmek için belki karın tokluğuna calışcaksınız. Bu kaçınılmazdır başka alternatif malesef yok.

Okulda okuduğumuz sondaj tektiği dersini unutun. Neden mi ? Çünkü o derslerde her şey normal koşullarda oluyor zannedersiniz. Ama o derslerde kimse size su başlığı patladı diye bir terim kullanmaz. Bunu sahada ögrenceksiniz. Acele etmeyin ! Herşey yavaş yavaş olacak!

Okuldaki terimleri duyuncada o ben bayya bir şey biliyorum dersiniz. Ama o terimin gerçeğini görünce çok şaşıracaksınız.  Örnek olarak rotari o kitaplarda gördüğünüz cillop gibi resmi görünce mantıklı gelecek ama onun içinden yağ sızďığını görünce çok şaşıracaksınız. Öyle ki o yağ üzerinize sıcrıyacak ve üstünüz başınıza gelecekve sondör arkadaş size öyle bir bıyık altından gülecek ki siz bu işten bir günde bıkabileceksiniz.

Sabah 8 de işe baslayaçaksın ve kuyuya başlaman 10’nu bulacak patron arayıp fırçayı sana basacak. Alışın bu duruma Sondajcı olmaya yeni başlıyorsun.

Sondör ile kavga etmek size bir şey kazandırmaz. O sizin üstünüzerinize gelecek. Hatta karakter ile ilgili bir sıkıntı var ise sizi kollamaya bilecektir. Bu nedenle sakın olmak iyidir.

Makinayı tanıdın. Deneyler karotlar kesitler derken. Bayya bir şey öğrendin. Sanki okulda hiç bir şey öğrenmedim diyeceksin. Ama yanılacaksın neden mi sondör numune çıkartıp senin yorumlarına dikkat edicek ve hatta bazen sana yardımcı olabilir şaşırma !

Artık aylarca çalıştın neredeyse sondajcı oldun. Ama yinede o makinanın üstüne çıkıp bir kaç delik delene kadar olmuş sayılmazsın. Onuda yaparsan gerçek manada bir Sondajcı oldun.

Uzun lafın kısası bu iş tahmin edilenden daha zor bir iştir. Tavsiyemiz bu işe bulaşmadan önce bu yazıyı bir kez olsun okuyun. Okuduysan arkadaşına da gönder çünkü bu iş zor ve yorucudur. Parası ise sizin iş alma kapasitesine bağlıdır.

Sayın Ziyareçi sayfamıza destek verebilmek için Sayfamızı YouTube Kanalına Abone olmayı unutmayız.

https://www.youtube.com/channel/UCbkoBZ84XpnLr0s_z0ZAiFA

Jeolojimuhendisleri.NET Ekibi

 

Hakkında evcin

Ersinevcin

İlginizi Çekebilir

ÜNİVERSİTE’DE JEOLOJİ SEÇENE DEVLET’TEN BURS

ÜNİVERSİTE’DE JEOLOJİ SEÇENE DEVLET’TEN BURS Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, 2017-2018 döneminden ...

Bir cevap yazın