Anasayfa / Haberler/Etkinlikler / Her Gün Bir Mineral : Topaz Nedir ?

Her Gün Bir Mineral : Topaz Nedir ?

Bugünkü mineralimiz Topaz !  Topaz nedir ?

Bir nezosilikat minerali; renksiz veya soluk sarı, soluk mavi, sarımsı veya bazen pembe renkli; sıkça saydam ve camsı parlaklıkta; özgül ağırlığı 3,5-3,6 g/cm3 ve sertliği 8,0’dır; ortorombik sistemde kristallenir; kristalleri prizmatik ve sık olarak düşey yüzeyleri çizgili bipiramidal yapıda, fakat masif ve granüler (daneli) olarak da bulunabilir; {001 }’de mükemmel bazal dilinim verir; tipik olarak granit pegmatitlerde, riyolit ve kuvars damarlarında, yaygın olarak florit, turmalin, beril ve kasiterit ile birlikte granitlerde aksesuar mineral olarak, ayrıca alüvyal yataklarda bulunur; pnömatolitik evre ile ilişkilidir ve bir greyzen bileşenidir; orijinal kairngorm kristallerinin (cairngorm=koyu kahverengi kuvars) kuvars değil aslında topaz kristalleri olduğu daha sonra belirlenmiştir; tip yeri olan Kızıl Deniz’deki Topazos Adasına ithafen adlandırılmıştır.

topaz-minerali

Taşın rengi çoğunlukla kararsızdır ve güneş ışığında rengini kaybedebilir. Katışıksız topaz renksiz olabilir ve pırlanta kesim yoluyla traşlandığında elmasla karıştırılabilir.Beyaz topaz buji porseleni yapımında kullanılır. Isıya dayanıklılığı oldukça yüksektir.Topaz sarı, kırmızı, pembe, mavi veya kahverenginin çeşitli tonlarında da olabilir.

topaz-kaboson

Mesela Sibirya’nın kahverengi topazı güneş ışığında beyazlaşır. 1750’lerde ilk defa bir kuyumcu Brezilya topazının hafifçe ısıtıldığında pembeleştiğini buldu. Sonra bu metot yaygınlaştı. Böyle yanık topaza çoğu yerde Brezilya yakutu denir ve nadir bulunan tabii kırmızı topaz aynı isimle anılır.

pembe-topaz

Topaz granit ve pegmatit kristalleri içinde bulunur. Brezilya’nın Ouro Preto bölgesinde çok çıkar. Sibirya, Sri Lanka ve Nijerya’da da topaz yatakları oldukça fazladır.

Sayfamızda bugünden sonra ziyaretçilerimizin yoğun talepleri üzerine gemoloji ve mineraloji bilimine daha fazla yer vericeğiz. Yapılacak olan mineral tanıtımları genel bilgilerden çok bilimsel nitelikte olmaktadır. Ülkemizde bu bilimlere yeterli önem gösterilmemektedir. Yarı değerli mineraller çoğu ülkede tünel galeri ve benzeri uygulamalarla çıkarmaktadırlar ancak ülkemizde yarı değerli mineraller doğada elle toplanacak kadar kolay ulaşılabilirliği ile ülkemizi mineral cenneti yapmaktadır. Ancak tabiki pazarlama konusunda her alanda olduğu gibi sıkıntılarımız mevcuttur. Sayın Ziyaretçimiz bugünden başlayarak sizlere jeoloji ile ilgili bazı terimleri açıklamaya başlıyacağız. Rastgele olarak seçtiğimiz konular ile alakala belki hiç duymadığını terimleri sizlere açıklamaya çalışacağız böylece bizi devamlı takip eden bazı kullanıcılarımız için yararlı olacağını düşünüyoruz.

 

Her gün yeni bir mineral Yönetimi

 

Hakkında evcin

Ersinevcin

İlginizi Çekebilir

ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ AKADEMİK PERSONEL İLANI

ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ AKADEMİK PERSONEL İLANI Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi akademik kariyer ilanı verdi. ...

Bir cevap yazın