Anasayfa / Deprem / Yeni Deprem Haritası

Yeni Deprem Haritası

Yeni Deprem Haritası

Türkiye’nin deprem haritası 21 yılın ardından güncellendi. Jeoloji Mühendisleri Net’in ulaştığı yeni harita ile derecenin yerini, uzun yıllardır Amerika ve Avrupa’da uygulanan ivme yöntemi aldı.

Deprem tehlikesini mahalle mahalle gösteren haritada, İstanbul’un Avrupa yakasında artış dikkat çekti. Van ve Erzincan’da riskin sınırlı gösterilmesi şimdiden tartışma yarattı. Ankara’da ise risk ciddi oranda azaldı. Haritanın yürürlüğe girmesi ile Türkiye genelinde inşaatlar buna göre yapılacak.

Türkiye Yeni Deprem Haritası

DERECE İLE RİSK ÖLÇME KALKIYOR

Türkiye afet riski haritası 1996 yılından beri ilk kez güncellendi. Haritanın pazartesi günü Bakanlar Kurulu’na sunulması planlanıyor. Haritayı hazırlayan 20 kişilik ekibin koordinatörlüğünü yapan Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, Deprem Mühendisliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Akkar, yenilikleri jeoloji mühendislerine şöyle anlattı:
“Bir önceki haritada temel işlemler aynı deprem tehlikesini bölgelere bölüyordu. Yeni çalışma fay hatlarından sismik kaynaklara yaklaştıkça deprem tehlikesinin arttığını, uzaklaştıkça azaldığının kabulüdür. Şu anki harita kontür haritası olarak veriliyor.

İNŞAATLAR BUNA GÖRE YAPILACAK

Projeyi ODTÜ, Boğaziçi, Akdeniz, Çukurova, Sakarya Üniversitesi, Maden Teknik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü, ve AFAD yetkililerinin çalışmalarıyla hazırlandı. Bu harita ile derece uygulaması kalktı. Mühendisler bu haritaya göre deprem yükünü hesaplayarak inşaat yapacaklar.

Harita yeni hazırlanan deprem yönetmeliğinde kullanılacak bir unsur haline geldi. Bir önceki haritada bölge esası varken şu an ivmelerin aktif fay kaynaklarından uzaklaştıkça azalacağını dikkat alan bir harita oldu. ABD ve Avrupa’nın yeni deprem tehlikesi haritası bu yöntemi kullanıyor.”

İSTANBUL’UN ANADOLU YAKASI 1. DERECEYE GİRMEZ

Deprem uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan, haritanın eski haritaya göre çok daha iyi olduğunu belirterek, şunları söyledi :
“Yüzde 80 uyum var. İstanbul daha da artmış. Fakat, Antalya ve Kaş bölgesi riskli bölge olarak görünüyor buna kıtılmıyorum. Van, Erzurum, Elazığ ve Tunceli’nin 2.dereceden 1.dereceye alınmalı. Gemliğin dağları, Yalova ve Gemlik arası 1. bölge gösterilmiş, Artvin’in bir bölümü çekinceli alan gösterilmiş bunlara katılmıyorum. Özellikle Artvin bizim deprem açısından güvenli gördüğümüz yerlerden biridir.

İstanbul Yeni Deprem Haritası

AVRUPA YAKASINDA RİSK ARTIŞI

Kocaeli yarımadası 1. derece ve özellikle İstanbul’un Anadolu yakası 1. dereceye girmez. İstanbul Avrupa yakası da 2. dereceden 1. dereceye girmiş. İzmir’in Çeşme yarım adası 1. derece gösterilmiş, oysa burası da 1. derece değil. Bodrum riskli alandı ama Bodrum’un bazı kısımları yerleşim için uygundur. Yeni haritada tamamında kararma görüyoruz. Marmaris’in de yerleşime uygun yerleri vardır. Menteşe yarım adasında tamamının riskli bölge olarak karatılması doğru değil. 2. dereceden 1. dereceye çıkarılmış.”

Hakkında evcin

Ersinevcin

İlginizi Çekebilir

ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ AKADEMİK PERSONEL İLANI

ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ AKADEMİK PERSONEL İLANI Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi akademik kariyer ilanı verdi. ...

Bir cevap yazın