Anasayfa / Genel / Yeni Deprem Yönetmeliği

Yeni Deprem Yönetmeliği

Herkesin büyük ümitler ile beklediği ve jeoloji mühendislerinin adı bile geçmeyen yeni deprem yönetmeliği yayınlandı. Herşey jeolojik olmasına rağmen üzerine dizayn ettiğiniz yapının jeoloji mühendisi yerine aslında yabancı bir terim olan geoteknik mühendisi tarafından yapılması ne kadar mantıklı olacak hepimiz bir sonraki depremde göreceğiz.

Yapılan yönetmelik ne kadar doğru ne kadar yanlış tartışılır ama jeoloji mühendisleri malesef yetkilerini tamamen kaybetmiştir. Tabiki tüm jeoloji mühendisler her zemin etüdünü doğru yapıyor demek çok yanlış olur ancak deprem yönetmeliğinde bir kere dahi adının geçmemesi da çok yanlışı barındırmaktadır.

Yetkililerin bu durumu çok acil olarak el koyması şarttır. Yoksa yanlızca depremden değil kendi kendine yıkılan binalardan ve heyelandan yıkılan yapılardan aşırı yağışlardan kaynaklana köprülerin tarumar olmasından bahsetmekte gerekmektedir. Jeoloji Mühendisi bu konular ile ilgili bilgi ve tecrübeye sahiptir. Sahip olduğumuz bu tecrübelerden yararlanmak istemeye inşaat mühendisleri ise bize göre yok hükmündedir. Gelecekte olan depremler hazırlayacakları raporlarda imzaları bulunacak inşaat mühendislerine sesleniyoruz. Bu sese kulak vermezseniz. Depremlerde heyelanlarda ve bir çok afette oluşacak can ve mal kayıplarının artık tek sorumluluğu sizin üzerinizde olacaktır.

Ve o yeni deprem yönetmeliği aşağıda tüm site ziyaretçilerimize sunulmaktadır.

Hakkında evcin

Ersinevcin

İlginizi Çekebilir

TÜRKİYE’DEKİ DİRİ FAYLAR

TÜRKİYE’DEKİ DİRİ FAY SİSTEMLERİ VE DEPREMSELLİK Sayın okuyucularımız Türkiye’deki diri faylar ve depremsellik konusu hakkında ...

Bir cevap yazın