Anasayfa / Deprem / ZEMİN ETÜDÜ İŞLERİNİ KURTARMALIYIZ !

ZEMİN ETÜDÜ İŞLERİNİ KURTARMALIYIZ !

ZEMİN ETÜDÜ İŞLERİNİ KURTARMALIYIZ !

Sayın Jeoloji Mühendisleri, son zamanlarda bu taslak konusunda pek fazla yazamadık. Hatırlatma gereği duyduk, Yakın bir zamanda jeoloji mühendislerini ilgilendiren ve çoğu jeoloji mühendisinin ekmek kapısı olan ve ilerde de kapısı olacak Zemin Etüd işleri ile ilgili doğrudan bağlantısı olan Yeni Deprem Yönetmeliği Taslağı yakın bir zaman içerisinde çıkacağı ile ilgili duyumlar aldık.

Peki nedir bu iş ! Herkesin bildiği gibi bir inşaat başlamadan önce yapılan ve bugüne kadar jeoloji mühendislerinin imza yetkisi bulunan jeoteknik etüd raporları jeoloji mühendisi imzası olmadan geçerliliği olmayan bir rapor şekliydi.

Peki ne bu yönetmelik ne getiriyor ? Artık bu rapor olmayacak. Bunun yerine gelecek olan raporda bizim imzamızın olup olmayacağıda mechul olacak.

Ne yapılmalı !  O zaman biz ne yapmalıyız ? Bu konu ile jeoloji mühendislerinin kendi göbeğini kendi kesmelidir.

Ne yapmalıyız biraz daha açıklayalım ! Jeoloji mühendisleri Türkiye çapında Türkiye’nin en önemli konusunda yani Deprem Yönetmeliğinde adının geçmesi için dilekçe hakkını kullanabilir ! Artık Türkiye eski Türkiye’de değil yeni bir Türkiye’de Online olanaklarda var ! Bu haberi okuyabiliyorsanız mesleğiniz ile ilgili bir dilekceyide verebilirsiniz diye düşünüyoruz.

Kampanya

Jeoloji Mühendisleri Türkiye’nin önemli ve kaliteli insanlarından oluşuyor ! Bu nedenle jeolojimuhendisleri.Net olarak bir dilekçe örneği oluşturmayı düşünüyoruz ! Sizde buna katkı verebilirsiniz ! Bu yazının altındaki yorum kısmından katkılarınızı sunabilirsiniz !

Dilekçemiz ülkemize katkı sunulması için bu işi önemsiyoruz ! Katkılarınızı bekliyoruz. Yapacağınız katkı eleştirelden çok ülkemize ve milletimize katkı verilebilecek şeylerden oluşmalıdır.

Kampanyamızı önemseyen her jeoloji mühendisi mutlaka bu işi sahiplenmeli ! Kampanyamızı önemsemek Ülkemizi önemsemek olduğunu düşünerek bu işi hep beraber düzeltebileceğimizi düşünüyoruz !

Önemli Not

Yorum yapabilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için aşağıdaki linke tıklayınız ! Yorumlarınızı eleştirmekten çok durumu olumlu yönde etkileyecek cinsten çok olmasına dikkat edersek bu kampanyaya daha çok katkı sağlayacak yönde olacağını düşünmekteyiz !

Üye Ol

Yaklaşık 3 aydır gündemde tutmaya çalıtığımız ve tutmaya kararlı olduğumuz o skandal Yeni Taslak Deprem Yönetmeliğini incelemek için buradaki linke tıklayabilirsiniz.

YENİ TÜRKİYE BİNA DEPREM YÖNETMELİĞİ

Jeolojimühedisleri.Net Ekibi

Hakkında evcin

Ersinevcin

İlginizi Çekebilir

ÜNİVERSİTE’DE JEOLOJİ SEÇENE DEVLET’TEN BURS

ÜNİVERSİTE’DE JEOLOJİ SEÇENE DEVLET’TEN BURS Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, 2017-2018 döneminden ...

10 Yorumlar

 1. Ersinevcin

  Herkesi yorum yapmaya bu işe katkı sağlamaya davet ediyoruz!

 2. Zeyyy

  4 yıl BOYUNCA zeminlerle ilgili olan tüm terim, ders ve laboratuvarı görüp zemin üzerine yetişen mühendisler varken zeminin ne olduğunu bile bilemeyen zemin etüdünü inşaat müh yapamaz. Onlara onu yaptırmak hemşireye ameliyat yaptırmak gibi biseydir. O yüzden bu iş zemin üzerinde profesyonel eğitim alan JEOLOJİ MÜHENDİSLERİNİN işidir.

 3. Jeolok47

  Haklısınız arkadaşlar zemin dedin mi inşaat mühendisin değil jeoloji mühendisin işidir.inşaat mühendisi inşaata bakar zemine değil.inşaatçılar dere malzemesine hepsine birden tüvenen diyorlar.Ama dere malzemesi dedinmi içinde kum,çakıl,blok,mil,silt v.b malzemeden oluşmaktadır.inşaatçıların basit bir örneğini verdim.Bu yüzden zemin jeoloji mühendislerin işidir.

  • Harun024

   haklısınız zemini daha iyi tanıyorsunuzdur ancak zeminin parametrelerini hesaplamaktan öteye geçemezsiniz. Neden mi? Zeminde ne kadarlık bir alanın araştırılması gerektiğini inşaat mühendisi bir geoteknikci belirleyebilir. Bunun analizini deprem ve mekanik olarak inşaatçılar yapar. En güzeli birlikte çalışmaktır. Şu anda herkes ekmek kapısı olarak bakıyor olaya. Ancak bu işde ileri gitmek istiyor isek birlikte hareket etmeliyiz. Ben şahsen bir geoteknikçi olarak böyle düşünüyorum. Belki hatalı olduğum yerlerde vardır. İmza olayına gelince işin ciddiyetine göre imzadaki mühendislerin sayısı artabilir. Basit bir işle karmaşık bir işide karıştırmamak gerekir.vesselam :)

   • Ersinevcin

    Yorum için teşekkür ederiz ancak geoteknik dersleri aldığımızı unutmamak gerekir
    Geoteknikci arkadaşlar iyi hoşta kireç taşına bazalt diyenleri gördük
    Yalnızca zemin de değil mesele ama türkiyede malesef hep zemin etüdü için yoğunlasiyoruz
    Neyse tartışma uzar teşekkür ederiz yinede yorum için

 4. Jeolog27

  arkadaşlar yeni mezun iş arayan jeoloji muhendisi varsa irtibata geçebilir mi. balıkesir adalı barajında çalıştırılmak üzere

Bir cevap yazın